הפיכת רעיון מקורי למיזם חי ומתפקד היא מסע ארוך. אך כמו בכל מסע, גם במקרה הזה ישנן מספר נקודות בודדות אותן אסור לפספס, ובהן ראוי להתמקד. מטרת הפוסט הזה היא לסקור בקצרה את הנקודות האלה, ולהתמקד באותם הדברים שכל מיזם מצליח לא יכול בלעדיהם.

פיתוח רעיון

זה מתחיל כאן. רעיונות והמצאות נולדים מצורך או כורח מסוים, אותו מזהה הממציא ועבורו הוא מוצא פתרון. עם זאת, זה לא מספיק – לממציאים יכולים להיות רעיונות נהדרים, אבל כדי להוציא אותם אל הפועל יש ליצור מיזם חי ונושם. יצירת המיזם היא מה שהופכת ממציא – ליזם. החלומות היפים לא מספיקים, וחייבים קטר שייקח את הרכבת הזאת קדימה. אז מהן התחנות ההכרחיות בהפיכת הרעיון שלנו למיזם פעיל?

רוצים לדעת עוד על פיתוח רעיון - איך הופכים רעיון למיזם? השאירו פרטים
כתיבת אפיון

כתיבת האפיון היא הצעד הראשון שיש לעשות. רעיונות זה טוב ויפה, אבל כאן בפעם הראשונה אנחנו הופכים אותם לדבר מוחשי מעט יותר. את האפיון כדאי לעשות מוקדם ככל האפשר, משום שמסמך זה יהיה תיאום הציפיות הראשוני של המיזם, מבחינה טכנולוגית ומבחינה עסקית. לעיתים קרובות רק בשלב הזה מבינים פתאום מקימי הפרויקט מה בדיוק עוד עומד לפתחם, או מהי ההיתכנות האמתית להגשמת החזון. בפעמים אחרות, כאן יהיה השלב בו החלטות ושאלות רבות דורשות מענה ראשון. במהלך כתיבת האפיון ישאלו עצמם היזמים מספר שאלות: מהו המוצר שלנו? מה ייחודו? מי קהל היעד? מהי סביבת השימוש במוצר ואיך משתמשים בו? ולשם מה? איך ייראה, מהם הממשקים והחיווים הנדרשים? ומה יהיה מחירו? לאילו תקנים ודרישות בטיחות עלינו להתחייב במהלך הפיתוח? ועוד שאלות רבות.

למאמר מלא בנושא אפיון מוצר >

תכנית עסקית

תכנית עסקית היא הצד השני של אפיון המוצר. הפעם התכנון יתמקד בפן העסקי של המיזם, ידון בסוגיות הפיננסיות שעל הפרק, יסקור את השוק והמתחרים, יבחן את האפשרויות השיווקיות ויציג תחזיות של מכירות ורווחים. בשורה התחתונה, מטרת התכנית העסקית היא לבחון את ההיתכנות העסקית לקיומו של המוצר שלנו ולהבטיח את זכות קיומו. מוצר לא יכול לשרוד במידה שעלותו אינה תואמת את יכולות המשקיעים, או את השוק שבו הוא מתחרה. בנוסף, אחרי השלמת התכנית העסקית, ניתן, במידת הצורך, לשוב ולאפיין מחדש את המוצר בהתאם לה.

 

מימון

אחרי שיש לנו מוצר מאופיין ותכנונים גדולים מאחורינו, הגיע הזמן להתחיל לממש. וכאן עלינו לדאוג לנושא המימון. יזמים מתחילים ואחרים יכולים לפנות למספר די גדול של אפשרויות מימון על מנת לנסות ולגייס את הכסף וההשקעה הראשונית בפרויקט שלהם. יזמים רבים פונים ראשית כל לחבריהם ולבני משפחותיהם על מנת להצטרף להשקעה הראשונית. אחרים יפנו לאפיק הבנקאי ויבדקו את האפשרות ליטול הלוואה מהבנק או מוסד פיננסי כזה או אחר. בהתאם למצב הפרויקט וליכולות של כל אחד, אפשר לבחון גם אפשרות של מימון בעזרת משקיעים (משקיעי אנג'ל, משקיעים אסטרטגיים או קרנות סיכון). אפשר לנסות להשיג מימון גם דרך החממות הטכנולוגיות או הקרנות של המדען הראשי, התומך בפרויקטים מסוגים שונים. כמו כן, היום יזמים רבים פונים גם לאפשרות של מימון המונים, אופציה שדורשת סוג אחר של הכנה ועבודה מאשר פנייה אל אפשרויות המימון הוותיקות והמוכרות.

רוצים להתייעץ עם אחד מהמומחים שלנו? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!
בניית אב טיפוס

זהו אחד מהשלבים המשמעותיים ביותר בכל מיזם, ובמיזמים טכנולוגיים בפרט. מעבר לעובדה שבניית אב טיפוס היא צעד נוסף בהפיכת רעיון למוצר חי, קיים ועובד, לאב טיפוס יש משמעות יתרה גם במאמץ להשיג מימון עבור המיזם. בין אם בחרנו במימון בעזרת משקיעים או קרנות מסוגים שונים, ובין אם מדובר במימון המונים, לקיומו של אב טיפוס מתפקד – או איזושהי הדגמה של המוצר הסופי – יש חשיבות עצומה בניסיון לשכנע את המשקיעים שההשקעה כדאית. נסקור בקצרה את סוגי אבות הטיפוס הקיימים. אפשרות אחת היא להכין הדמיות תלת מימדיות, בעלות נמוכה יחסית ובזמן קצר. החיסרון העיקרי של שיטה זו הוא מובנה – לא ניתן באמת לחוש את המוצר או להתרשם מהטכנולוגיה. אפשרות אחרת היא להשקיע באב טיפוס מהזן הארגונומי או העיצובי. אב טיפוס זה מציג את חווית המשתמש או את העיצוב המתוכנן, קריטריונים חשובים בהצלחת מוצר, אולם ברוב המקרים חסר את הפן הטכנולוגי ואת ההוכחה שהמוצר מסוגל לעבוד. כנגדו, קיים אב הטיפוס ההיתכנותי ניסויי. אב טיפוס כזה מתמקד בהוכחת ההיתכנות הטכנולוגית ובהתאם, חסרונו המשמעותי הוא העובדה שלרוב הוא אינו מושך את העין. לבסוף, במידה שהזמן והתקציב מאפשרים, ניתן להשקיע באב טיפוס מלא, שמציג במלואם גם את ההיתכנות הטכנולוגית וגם את העיצוב המתוכנן (גם אם שני אלו יעברו עוד שינויים רבים במהלך הפיתוח). בסופו של דבר, את סוג אב הטיפוס עלינו להתאים לתקציב הראשוני שבידינו, ליכולות שעומדות לרשות המפתחים, ולסוג ההשקעה והמימון אותו מקווים לגייס.

למאמר מלא בנושא סוגי אבות טיפוס >

קניין רוחני

לפני שיוצאים אל העולם הרחב עם המוצר שבפיתוח, ואפילו עוד לפני שלב גיוס המימון, כדאי מאוד לדאוג לסוגיית הקניין הרוחני. הקניין הרוחני, כלומר רישום פטנט, הוא מכפיל כוח משמעותי בהוצאת הרעיון מן הכוח אל הפועל. רישום המוצר כפטנט, או אפילו האפשרות התיאורטית לעשות זאת, עשוי להשפיע על המודל העסקי וההיתכנות הכלכלית, ויהיה גם אחד הדברים הראשונים שינסה לברר כל משקיע פוטנציאלי משמעותי. מהסיבה הזו, כדאי לדאוג לסוגיית הקניין הרוחני מוקדם ככל האפשר, וכמובן לא לעשות זאת כלאחר יד. לשם הרישום כדאי להתייעץ עם עורך פטנטים מקצועי, שיוכל לבחון את אפשרות הרישום, כמו גם לייעץ מהם צורת ומועד הרישום המתאימים למיזם המדובר.

חשוב להדגיש כי כל אחד מהצעדים שפורטו לעיל הוא עולם ומלואו, הדורש מחשבה, ידע והשקעה משלו. על כן מומלץ, כמובן, שלא להסתפק בדברים שנאמרו כאן, אלא לגלות וללמוד עוד על כל שלב בהתאם לצורך. אתם לא חייבים לעשות את זה לבד – התייעצו עם בעלי מקצוע לאורך כל הדרך, והם אלו שיעזרו לכם להפוך חלום למציאות.