מאמרים

פיתוח אב טיפוס - 5 מודלים מובילים להצלחה

פיתוח אב טיפוס – 5 מודלים מובילים להצלחה

פיתוח אב טיפוס? בניית אבטיפוס? תבחר מה נכון לך

פיתוח מודל "אב טיפוס" מהווה שלב משמעותי בתהליך פיתוח מוצר, החוזר על עצמו בסגנונות שונים לאורך הדרך.

הרעיון העומד מאחורי אבטיפוס הוא ליצור מודל מוחשי (בין אם ממוחשב או מציאותי) אשר מדגים ובודק פעולה מסוימת של מוצר יחודי וחדשני שפותח/מתפתח.

המודל יכול לשמש יזם בשלבים הראשונים של מיזם בכדי להציג את הרעיון שלו למשקיעים ולגייס הון, אך זו רק אפשרות אחת מיני רבות.

חשוב להבין שבכל שלב בתהליך פיתוח המוצר מגיעים ל"אבטיפוס" מסוים, וכל פרויקט מתאים להגיע עד שלב אחר.

ובכדי לעזור לך להבין מה הם שלבי פיתוח אב טיפוס, נפרט 5 מודלים אפשריים.

חברת אינטוויז'ן הינה חברת פיתוח מוצר ועיצוב מוצר המעניקה שירותי פיתוח אב טיפוס, ייצור אב טיפוס וכל הנדרש משלב הרעיון ועד למוצר מוגמר ואיכותי.

עם ניסיון של מעל ל-15 שנות פיתוח אנו יכולים לעזור לך לבחור את המודל המתאים ביותר עבורך.

מעוניינים בייעוץ או בהתחלת פרויקט? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אב טיפוס – שילוב חשוב באסטרטגיה של כל מיזם

בתהליך פיתוח מוצר, מגיע שלב בו צריך אתה כיזם להחליט כיצד להפיק את הרווח הכלכלי הרב ביותר מן המוצר שלו.

ישנן שלוש אסטרטגיות עיקריות שבהן נוקטים יזמים בכדי להצליח להביא רעיון לכדי מימוש:

  • מכירת הרעיון תמורת תמלוגים או קבלת תשלום חד-פעמי מחברה עסקית
  • גיוס משקיע לפיתוח המוצר ולאחר מכן מכירת הפיתוח לחברה עסקית
  • גיוס משקיע לצורך הקמת חברה, הקמת חברה, ואז -פיתוח, ייצור ושיווק המוצר

האופן בו אתה, כיזם מציג את הרעיון או המוצר שלך, היא בעלת השפעה מכרעת על היכולת שלך לשכנע את בעלי ההון, משקיע או חברה, בפוטנציאל של המוצר ולשכנע את אותם גורמים לרכוש את המוצר או להשקיע בו.

אופן הצגת הרעיון משפיע על קבלת ההחלטות בתהליך הפיתוח עצמו, וקובע עד איזה שלב מגיע יזם עם תהליך הפיתוח לפני שפונה למכירה של הרעיון או לגיוס משקיע או קבלת מענק פיתוח אב טיפוס.

חמישה מודלים אפשריים להצגת אב-טיפוס למשקיעים/לתהליך הפיתוח

בכדי שתוכל להציג את הרעיון שלך למשקיעים/שותפים שלך בדרך המתאימה לתקציב שלך ולשלב הנוכחי בו אתה נמצא במיזם, חשוב להבין לעומק את כל אחת מהאפשרויות וההשלכות שלה.

ישנם חמישה מודלים שונים, ברמות שונות, להצגת המוצר:

  • הדמיות ממוחשבות
  • אב טיפוס התכנותי-ניסויי
  • אב-טיפוס ארגונומי
  • אב-טיפוס ויזואלי-עיצובי
  • אב טיפוס עיצובי עובד

כל רמה מציגה שלב מתקדם יותר בתהליך הפיתוח ולכל אחת מן הרמות יש יתרונות וחסרונות המשפיעים על ההחלטה באיזה מן המודלים להשתמש כשמציגים את המוצר בפני משקיעים פוטנציאליים.

המלצה: בגלל החסרונות והיתרונות השונים של כל אחד מהמודלים, מומלץ לשלב בין אבות-טיפוס שונים בשלב הפרזנטציה.

למשל: הצגה משותפת של אב-טיפוס עיצובי יחד עם הדמיות תלת-מימדיות, או אב-טיפוס התכנותי יחד עם אב-טיפוס עיצובי מוקטן.

אולם ללא ספק ההצגה האופטימאלית היא הצגת דגם אב-טיפוס של מוצר ברמת הפיתוח המתקדמת ביותר, כשהמוצר קרוב למודל הסופי שלו (אב-טיפוס מלא), על מנת שהמשקיע יוכל להתרשם מן המוצר בצורה האופטימאלית.

מודל #1 – הדמיות ממוחשבות

זהו שלב הצגת המוצר הבסיסי ביותר. תהליך פיתוח ראשוני של המוצר נעשה על ידי תכנון באמצעות תוכנות תלת-מימד ממוחשבות מתקדמות.

באמצעות תוכנת תלת-המימד ניתן להציג הדמיות ממוחשבות, הממחישות את המראה של המוצר מבחינה עיצובית ומבחינה פונקציונאליות.

בנוסף ניתן בעזרת תוכנות ההדמיה 'לשתול' את המוצר בסביבת השימוש שלו או בידי המשתמש.

בחברת אינטוויז'ן לדוגמא, מעצבי המוצר שלנו ליצור הדמיית תלת מימד ממוחשבת שמצליחה להמחיש בצורה כמעט מלאה את אופן השימוש במוצר ואת יישום הפעולות שלו.

יתרון: עלויות נמוכות וזמן הצגה מהיר יחסית של המוצר או הרעיון, כיוון שעם תום שלב הפיתוח הרעיוני-ראשוני של המוצר/הפטנט, כבר ניתן להציג את הדמיות התלת-מימד.

חסרון: המוצר מוצג בהדמיה ממוחשבת בלבד, כלומר המשקיע אינו יכול לחוש במוצר, לראות אותו בצורה ממשית, להבין את הפרופורציות והחומרים מהם הוא עשוי. בנוסף, כיוון שמדובר בשלב ראשוני, עדיין לא ניתן להוכיח בפועל כי הטכנולוגיה של המוצר אכן עובדת.

הדמייה ממוחשבת - אבטיפוס

מודל #2 – פיתוח אב טיפוס התכנותי – ניסויי

מודל אבטיפוס זה מתאים למוצרים המציעים טכנולוגיה חדשה או מוצרים שנדרשת עבורם בדיקת התכנות בכדי לוודא אם וכיצד פועל המנגנון המכאני-טכנולוגי שלהם, שבעצם מהווה את לב ההמצאה.

אב טיפוס התכנותי אינו מתייחס כלל להיבטים אסתטיים של המוצר, אלא בוחן רק את הטכנולוגיה והמכאניקה שלו.

לרוב יוצג מודל זה למשקיע בצירוף פירוט ניסויים והוכחות טכנולוגיות שבוצעו על אב-טיפוס זה ומוכיחים את היתכנותו ואת יכולותיו.

בנוסף אבטיפוס היתכנותי עוזר למפתחי המוצר לבחון את הבעיות האפשריות בתהליך הפיתוח ולתכנן נכון תהליך פיתוח מוצר מוצלח יותר ומדויק יותר.

יתרון: המשקיע יודע בביטחון כי המוצר יכול לעבוד בטכנולוגיה המוצעת עבורו, ובנוסף הוא יכול להישען על ממצאי הניסויים על מנת לקבל החלטות לגבי השקעה, וכן להתנסות בעצמו ביכולות המוצר + תהליך פיתוח מתוכנן.

חסרון: מכיוון שהמודל מציג רק את הפן המכאני, הרי שלמשקיע אין יכולת להתרשם מן המוצר ברמה האסתטית-עיצובית-ארגונומית. לאב-טיפוס התכנותי אין מראה 'מושך' ושיווקי במידה מספקת על מנת לפתות את המשקיע.

אגב שילובים בין מודלים, כנראה שהשילוב בין מודל #1 למודל #2 יכול להתאים לך אם אתה עדיין בשלבי הפיתוח הראשוניים או שלב מקדים לגיוס הון.

הצגת מודל היתכנות ניסויי

מודל #3 – פיתוח אב טיפוס ארגונומי

מודל אב-טיפוס ארגונומי שם את הדגש על הנדסת האנוש ועל הממשק מול המשתמש.

מודלים מסוג זה לא מיוצרים מהחומרים מהם יורכב המוצר הסופי, אלא מחומרים המאפשרים המחשה ארגונומית (פלסטיק, קלקר וכדומה) ונותנים תחושה חווייתית לגבי המוצר, חיווי האחיזה בו מבחינה ארגונומית-שימושית והמחשה ברורה לגבי גודל המוצר והפרופורציות שלו.

מעוניינים בייעוץ או בהתחלת פרויקט? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

יתרון: המשקיע מקבל תחושה ממשית וברורה לגבי המוצר והשימוש הפיסי-חוויתי שלו. למרות רמת ההמחשה המתקדמת, אין במודלים ארגונומיים את ההיבט האסתטי, אלא רק את ההמחשה הפיסית ולכן ניתן לייצר אותם מחומרים זולים יחסית ובעלויות נמוכות.

חסרון: מודלים ארגונומיים כוללים רק את ההמחשה של המעטפת והממשקים של המוצר ואינם כוללים את ההיבט הטכנולוגי או את ההיבט האסתטי, מה שמוריד מכוח 'המשיכה' של המוצר.

אבטיפוס ארגונומי

מודל #4 – פיתוח אב טיפוס ויזואלי-עיצובי

מודל זה הוא שלב אחד מתקדם יותר מהמודל הארגונומי.

במודל אב טיפוס זה מוצג בנוסף לארגונומיה ולממשק המשתמש, גם הפן האסתטי של המוצר.

אב-טיפוס ויזואלי-עיצובי מיוצר לרוב באמצעות הדפסות תלת-מימדיות או כרסום CNC.

מושקעת עבודה ותשומת לב רבה על גימור המוצר בכדי לשקף את המראה האסתטי הסופי שלו.

שימוש נפוץ במודל זה הוא הכנת מודל מוקטן עבור מוצר גדול, שלא ניתן להציגו במימדיו המקוריים.

המודל המוקטן אמנם שומר על האיכויות הויזואליות-עיצוביות של המוצר, אולם הוא אינו יכול להציג המחשה של ממשק המשתמש והארגונומיה של המוצר.

יתרון: המשקיע יכול לראות בצורה ברורה את המוצר, את הצבעים והמראה הסופי הצפוי שלו, להתרשם ממנו ברמה האסתטית ולחוש אותו בצורה מאד מציאותית.

חסרון: אב-טיפוס ויזואלי-עיצובי אינו מציג את הפן הטכנולוגי-מכאני שיש לו השפעה רבה על החלטת המשקיע. בנוסף, אם אב הטיפוס מציג דגם מוקטן של המוצר, אין יכולת המחשה וחיווי ארגונומית, אלא רק ויזואלית, ולא פעם זה אינו מספק עבור המשקיע.

אבטיפוס ויזואלי

מודל #5 – פיתוח אב טיפוס מלא (מודל עיצובי עובד)

פיתוח אב טיפוס הקרוב ביותר למוצר הסופי, מאפשר למשקיע להבין לעומק את יתרונות ואיכויות המוצר, לחוש את המוצר, להשתמש בו, לראות ולחוות בצורה ישירה את הרמה האסתטית, הארגונומיה וממשק המשתמש.

אב-טיפוס מלא הוא למעשה מוצר מוגמר שייוצר פעם אחת בלבד ולא בייצור המוני. לרוב, לאחר פיתוח אב טיפוס מלא, נעשים עליו מספר סבבי תיקונים ושיפורים וניתן להעביר את המוצר לתהליך ייצור.

יתרונות:

  • אב-טיפוס מלא מציג בפני המשקיע מוצר מוגמר ומציג בפניו את כל איכויות המוצר-מבחינה תחושתית, ויזואלית, ארגונומית וטכנולוגית.
  • מכיוון שמדובר באב-טיפוס בשלב מתקדם שכמעט ומוכן לייצור, המשקיע רואה יתרון נוסף בכך שהוא יכול להוציא את המוצר לשוק בעלויות נמוכות יותר ובתוך זמן קצר יחסית (חסך עלות פיתוח).

חסרון: בכדי להגיע לאב-טיפוס מלא יש לבצע את כל שלבי תכנון ופיתוח המוצר, כולל פיתוח הנדסי ועיצוב המוצר.

כלומר נדרשת מהיזם השקעה כספית גבוהה יותר מאשר דרושה למודלים האחרים של אב-הטיפוס שפורטו במאמר, ובנוסף משך הזמן להשלמת תהליך הפיתוח והכנת אב-טיפוס מלא הוא הארוך ביותר.

אבטיפוס מוצר סופי

לסיכום קצת סדר

עכשיו, כשאתה מבין את המשמעות הבסיסית של כל שלב, ואת היתרונות והחסרונות בכל אחד מהמודלים, אתה מוזמן לבחור את הדרך המתאימה ביותר למיזם שלך.

כחברת פיתוח מוצרים ועיצוב מוצרים, אנחנו יודעים להתאים לכל יזם את המסלול הנכון בשבילו. לכן מומלץ להתייעץ איתנו ולבחור את הדרך המתאימה שלך להצלחה.

מאמרים קשורים