רבים אינם מודעים לכך אבל לפיתוח הנדסי יש השתלבות בחיי היומיום שלנו על בסיס קבוע. המנורה שלכם, הקומקום, האוטו ואפילו הצעצוע של הילד לא היו קיימים בלי הגיית הרעיון ופיתוח שלו. איך נראה פיתוח הנדסי ואיך התפתחות הטכנולוגיה משפיעה עליו?

לתת חיים לרעיון טוב

משחר ההיסטוריה של עולם הפיתוח וההנדסה, כל דבר התחיל מרעיון טוב ויצירתי של יזם. שמות מוכרים מאד כמו ליאונרדו דה וינצ'י, תומס אדיסון, אלברט איינשטיין והרשימה עוד ארוכה וטובה, הגו רעיונות ששינו את פני ההיסטוריה האנושית.

גם בעבר וגם כיום, המוטיבציה של היזמים להגיע למוצר בר קיימא דחפה (ועדיין דוחפת) את תהליך הפיתוח ההנדסי לקצה והביאה בסופו של דבר מוצרים חדשים לתעשיה.

הפיתוח ההנדסי הוא הדרך לקחת רעיון ולהפוך אותו למוצר חי וקיים, עם פוטנציאל להשפיע על חיים של רבים או אפילו לשנות לגמרי התנהלות של מפעל או חברה.

מי לוקח חלק בתהליך של פיתוח הנדסי

פיתוח מוצר הנדסי בימינו נקרא "מולטי דיסציפלינארי" או בשפה פשוטה יותר "רב מערכתי". הסיבה לכך היא שבכל פיתוח או עיצוב מוצר משתלבות מגוון מערכות – מכאניקה, אלקטרוניקה, אלקטרומכניקה, פלסטיקה, תוכנה, בקרה וכיוצא בזה.

כתלות באופי המוצר, מתגבש צוות העבודה היעודי. אם המוצר או המנגנון לא דורש הפעלה חשמלית, המיקוד יהיה בעיקר במכאניקה. אם מדובר במוצר "חי" שצריך הנעה, מנגנונים חשמליים, מנועים או חיישני בקרה, מערבים מהנדסים נוספים בתהליך.

תחומי ההנדסה העיקריים שמשתתפים בתהליך פיתוח הנדסי הינם:

  • הנדסת מכונות – תכנון מכני, מנגנונים מכאניים וכו'
  • הנדסת אלקטרוניקה – תכנוני מעגלים חשמליים, כל הקשור לחיווט במוצר וכו'
  • מהנדסי בקרה – חיישנים, אוטומציה וכו'

בנוסף לכל אלו, ישנם מוצרים שמיועדים לשימוש ארגונומי יעודי. לכן, בכדי להשלים את הצוות באופן מושלם, מצרפים לתהליך מעצבים תעשייתיים.

השפעת הטכנולוגיה על עולם הפיתוח

הטכנולוגיה המפותחת של השנים האחרונות מאפשרת למהנדסים גיוון עצום בתהליך הפיתוח. השילוב של מערכות חישה מורכבות בגדלים שונים (החל מננו טכנולוגי ועד לגדלים עצומים), טכנולוגיות ייצור מתוחכמות ופתרונות "מוצרי מדף" באיכות גבוהה, מאפשרות למתכנן ליצור יש מאין ולהביא את תהליך הפיתוח לקצה.

במקרים כאלה תמיד מזכירים את המחשב הראשון שתפס חדר שלם, לעומת מכשירי הסמרטפון של היום שמאפשרים לכם לעשות פעולות מורכבות בהרבה בכף ידכם.

באותו האופן, קיים מרחב עצום של רכיבים ופתרונות שעוזרים למפתחים להגיע לפתרון היצירתי ביותר.

תהליך של פיתוח הנדסי

בכדי ליישר קו ולהצליח להתנהל נכון בתהליך פיתוח הנדסי, רצוי לעבוד לפי מתודה קיימת של תכנון מוצרים ופיתוח.

שלבי פיתוח הנדסי כמקובל:

  • מחקר ואפיון
  • פיתוח קונספטואלי של הרעיון
  • ביצוע תכנון מלא לפרטי פרטים
  • יצור מודל ראשוני
  • עדכונים תכנוניים והתכנסות למוצר הסופי
  • העברה מפיתוח לייצור

איך בוחרים חברת פיתוח הנדסי טובה?

הדרך להצלחה מתחילה בבחירה הנכונה של מי שיעשה עבורכם את העבודה. הדבר העיקרי עליו אתם צריכים לשים דגש הוא הניסיון של החברה, כמות הפרויקטים שעשתה ותחומי המיקוד שלה. לכל חברת פיתוח יש אופי קצת אחר. המטרה שלכם היא למצוא חברה טובה ומנוסה שתצליח לעמוד באתגר הפיתוח ההנדסי ולהביא את הרעיון שלכם לכדי מימוש בפועל.