רבים נוטים להתייחס לתהליך פיתוח מוצר כתהליך פשוט. אין זה אומר שכל תהליך פיתוח הינו מורכב, אבל אם ניגשים אליו בדרך הלא נכונה צפויות הרבה מאד בעיות ותקלות בדרך. יש לקחת את התהליך הזה בסבלנות ובמחשבה קדימה. אז מי צריך להוביל את הפרויקט? היזם או הצוות המקצועי? מה חשוב לבדוק לפני שרצים להתחיל לפתח ומה המשקל של הניסיון בצד המקצועי?

דברי פתיחה

מומחים רבים עמלו רבות ופיתחו תהליך פיתוח מוצר יחסית תבניתי. אבל במאמר הזה אנחנו רוצים לתת לך את נקודת המבט של חברת פיתוח מקצועית. של מי שעושה את זה כבר שנים ולמד בדרך הכי קשה איך לוקחים תהליך פיתוח מוצר לדרך מוצלחת, ובעיקר למוצר מוצלח.

#1 שלב מקדים לכל – האם המוצר או הרעיון קיימים כבר?

כחברה מנוסה בענף הפיתוח ההנדסי אנחנו עדים ללא מעט מקרים בהם בעל הרעיון, או היזם, מגיע עם רעיון מבלי לבדוק אותו לעומק. אכזבה גדולה נגלית על פניו כשאנחנו, בחיפוש פשוט בגוגל, מוצאים את הרעיון שלו.

ולכן, דבר ראשון ,עוד לפני שפונים לחברת פיתוח מוצר, יש לבדוק היטב האם המוצר או הרעיון שלכם קיים ו/או מוגן בפטנט. וזאת משתי סיבות עיקריות – הסיבה הראשונה היא על מנת לוודא שאינך "דורכים" על פטנט של מישהו אחר, והסיבה השנייה היא על מנת להבין בשלב ראשון מי המתחרים שלך. אילו פתרונות קיימים ? האם אתה ראשון בשוק? איזה ערך מוסף יש למוצר אותו אתה רוצה לפתח.

רוצים לדעת עוד על התהליכים בפיתוח מוצר הנדסי? השאירו פרטים
איך בודקים אם הרעיון לא קיים? מאד פשוט:

 • בדיקה מקיפה בגוגל אשר כוללת את הגדרת המוצר בכל שילוב אפשרי
 • נכנסים לאתרי רישום הפטנטים ומחפשים מוצר דומה (קישורים לנוחיותך):

רשות הפטנטים האמריקאית (USPTO)

רשות הפטנטים האירופאית (EPO)

ארגון הקניין הרוחני הבינלאומי (WIPO)

גוגל פטנטס (GOOGLE PATENTS)

יתכן שתראה מוצר דומה, או פתרון אחר לבעיה אותה הרעיון שלך פותר, אבל זה לא אומר שאי אפשר להתחיל לפתח מוצר.

כל מוצר יכול לתת פתרון לבעיה מסוימת בדרך שונה. יתכן ויש לך (ולמי שיפתח עבורך את המוצר) הרבה מה ללמוד ממי שכבר עשה משהו דומה בעבר. זו נקודת פתיחה טובה יותר עבורך.

ורק לידיעה, בהקשר הזה, לא מעט מיזמים מהגדולים שיש היום, הם "סיבוב שני" כמו שתי הדוגמאות הבאות:

 • גוגל – שהגיעה אחרי יאהו והפכה למעצמה
 • וויז – שהגיעה אחרי לא מעט ניסיונות והצליחה להימכר בעסקת ענק (לגוגל…)

#2 בדיקת היתכנות המוצר – Go No Go

תהליך הפיתוח מתחיל מהרעיון. היזם (אתה?) מתעורר בבוקר עם רעיון מבריק או שמא יש צורך בפתרון יצירתי למנגנון מורכב. בתור התחלה, אחרי שבדקת שהמוצר אינו קיים בשום מקום אחר, אתה רוצה לדעת האם יש או אין היתכנות לפעולה הנדרשת.

נניח שהרעיון שלך הוא להמציא מטף כיבוי אש מיוחד. מטף שכל משתמש (החל מסבתא חסרת ניסיון ועד לצוות מקצועי של כבאים) יוכל לזרוק ללהבות ובשניה כל האש תדעך ותיחנק.

רעיון מבריק! נניח שבדקת שאין מוצרים כמו שלך בשוק. עכשיו נותר לך לצאת לדרך ולהתחיל בפיתוח.

אז זהו, שלא!

עכשיו עליך לבדוק את כל ההשלכות של הבחירות שלך לפני שאתה מתחיל להשקיע כסף בשעות פיתוח של מהנדסים או ביצור של חלקים יעודים.

הבדיקות שתעשה הם לדוגמא:

 • איזה מיכל יהווה בסיס למוצר?
 • האם יש אפשרות לשתול אמצעים אלקטרוניים בפנים?
 • כמה מורכב למלא מיכל כזה?
 • האם הוא מתפוצץ ומעיף חלקיקים לכל עבר כמו רימון רסס?

זו רק תחילת הרשימה כמובן, אבל אתה והצוות המקצועי תרכיבו יחד רשימת בדיקות שחובה לבצע לפני שמתחילים לרוץ ולפתח.

אחרי שהצוות המקצועי בדק הכל ואישר שאין שום בעיה להביא פתרון לכל בעיה, אפשר להתחיל לפתח.

*התהליך הזה חוזר על עצמו מספר פעמים בדרך. בכל פעם שמגיעים למצב בו צריכים להמציא רעיון או פתרון חדש, מבצעים סיעור מוחות ומעלים כמה שיותר רעיונות יצירתיים. לפני שיוצאים לדרך ומשקיעים זמן וכסף ברעיון חדש, שוב עושים את הבדיקה הזו.

#3 גיוס כסף לפיתוח ועמידות כלכלית

בסופו של דבר, תהליך כזה או אחר של פיתוח מוצר דורש תקציב. פיתוח מוצר לא מסתכם בעלויות נמוכות. צריך לקחת בחשבון רשימה לא קטנה:

 • שעות הפיתוח המושקעות (שעות הנדסה)
 • ייצור חלקים יעודיים למוצר בטכנולוגיות יצור שונות
 • רכישת מוצרי מדף
 • הוצאות חריגות על בדיקות נוספות שצריך לבצע (אנליזות מיוחדות, ניסויים)
 • העברת המוצר מפיתוח ליצור (תהליך משמעותי מאד)
 • שיווק!!!

יזם מנוסה יודע שבכדי להיכנס לתהליך עליו להגיע עם הון מסוים, בין אם מכיסו הפרטי ,בין אם מקרנות גיוס הון שונות או ממענקים של הרשות לחדשנות (תכנית תנופה, חברות מתחילות וכו').

איתנות כלכלית היא מפתח לתהליך פיתוח יציב ומוצלח.

#4 ניסיון הצוות המקצועי

כשמדובר בפיתוח מוצרים או מערכות,  לניסיון יש משקל רב ביותר. בשונה מענפים רבים בתעשיה, פיתוח מוצר דורש מהמהנדסים הרבה מאד ידע.

ככל שמהנדס נחשף ליותר פרויקטים, פותר יותר בעיות, מכיר יותר נישות בתעשיה, כך הגישה שלו לתהליך הפיתוח בריאה יותר.

העבודה של המהנדסים והצוות המקצועי אינה מתחילה ונגמרת בתוכנת מחשב להדמיית תלת מימד. המוצר המתוכנן צריך לעבוד בסוף, ובאופן האופטימלי ביותר (אחרת חבל על הזמן שלנו וחבל על הזמן שלך).

המתכנן חייב להכיר את כל הפרטים החשובים בתהליך התכנון:

 • להכיר מגוון אפשרויות ומוצרים תומכים למוצר המתוכנן
 • להביא איתו את הניסיון שלו ולהצליח לתכנן במקביל לשאר הצוות מבלי ליצור צווארי בקבוק במהלך התכנון
 • להפרות את חבריו לצוות
 • להביא רעיונות מבוססים מעולמות מקבילים למוצר המתוכנן
 • להכיר כמה שיותר מוצרי מדף (מנגנונים מוכנים, מנועים, אלקטרו מכאניקה כזו או אחרת, קושחה ועוד) שיכולים להתאים למוצר
 • לדעת להרים דגל במקומות הנכונים ולשמור את תהליך הפיתוח מבוקר ככל שניתן
 • לשלוט בתוכנות תכנון ממוחשבות

בעולם הפיתוח, ככל שלמהנדסים יש יותר ניסיון כך יש יותר סיכויי הצלחה ופחות הוצאות.

היתרון שלנו, כחברת פיתוח ותיקה, הוא שהמהנדסים והצוות המקצועי שלנו ראה מוצרים ופרויקטים מכל תחומי התעשיה – מוצרי צריכה, מכשור רפואי, אופטיקה, אנרגיה, תעופה, תעשיה אזרחית, תעשיה קלה, תעשיה כבדה, ועוד.

בזכות הניסיון והחשיפה האדירה הזו לא פעם יוצא שפתרון מעולם  אחד, האופטיקה לדוגמא,  מתיישב בצורה מדהימה עם בעיה שהתגלתה בפיתוח מוצר רפואי לדוגמא.

#5 לדעת להוציא פריט לייצור

מוצר מורכב בסופו של דבר מפריטי מדף מוכנים ופריטים שהמהנדסים מתכננים במיוחד. אותם חלקים יחודיים מיוצרים אחר כך בטכנולוגיות יצור שונות.

לכל תהליך יצור יש דרישות אחרות. לדוגמא, יש הבדל בדיוקים בין ייצור מוצר ביציקת חול (גס מאד ולא מדויק) לעומת עיבוד שבבי מדויק.

הצוות חייב לדעת איך לעשות את זה נכון ואיך לתדרך את היצרנים לבצע את העבודה נכון. במידת הצורך, הצוות המפתח והמקצוען המייצר צריכים לשבת ביחד ולתאם ביניהם את כל הפרטים.

ידע מקצועי בשרטוט והיכרות עמוקה עם טכנולוגיות היצור כאמור, נותנות יתרון משמעותי מאד. הם חוסכים לך כיזם במקומות החשובים ביותר – זמן וכסף.

#6 הכרות עם טכנולוגיות יצור מתקדמות

הכל מסביבנו מתפתח במהירות מסחררת. הסמארטפון שלך חזק יותר ממחשב שבעבר הטיס חללית לירח. בדיוק באותו האופן מתפתחים פתרונות יצור וטכנולוגיות חדשות שנותנות פתרונות חסרות תקדים לפיתוח מוצר.

טכנולוגיות כמו הדפסות תלת מימד, חיתוך לייזר, עיבוד שבבי מרובה צירים, פלסטיקה, תבניות, חומרים מרוכבים ועוד, הם רק חלק מהדרכים האפשרויות לייצר מנגנונים וחלקים שעד כה היו בלתי אפשריים.

היכרות עם כמה שיותר טכנולוגיות וכמה שיותר דרכים לפתרון מאפשרים לצוות המפתח לקחת את המוצר בדרך הנכונה ולפרוץ גבולות תכנון.

#7 לדעת לתכנן ולהוציא לפועל ניסויים איכותיים ומדודים

תהליך הפיתוח דורש לא מעט ניסוי וטעיה בדרך. בכל שלב בו נדרשות בדיקות למוצר, המהנדסים צריכים לבצע סדרות ניסויים בכדי לוודא שהפעולה הנדרשת מבוצעת נכון או שפתרון מסוים שתוכנן עומד בדרישות.

הניסויים האלו חייבים להיות מבוקרים ומתוכננים היטב. יש להכין מערכת ניסוי מקצועית ומוכוונת לבדיקת הפעולה הנדרשת, לאגור נתונים ולדעת לנתח אותם לאחר מכן.

רצוי להשתמש בפתרונות טכנולוגיים מתקדמים שיכולים לעזור להבין דקויות שעין אנושית לא יכולה לראות.

צילום באיכות גבוהה בעזרת מצלמות מתוחכמות (או גו פרו) של תהליך מהיר מאד יכול לגלות אחר כך, בניתוח ממוחשב בהילוך איטי, תופעות שיכולות לשפוך אור על בעיה או לתת רעיון לפתרון נוסף אחר.

#8 היצמדות לעקרונות תהליך הפיתוח הכלליים

הורחב רבות, גם כאן אצלנו וגם במקומות אחרים, על תהליך הפיתוח ואבני הדרך העיקריות בו. מניסיון אנו יכולים לומר שברוב המקרים, היצמדות לתהליך הסדור של פיתוח מוצר מביאה להצלחה.

אבני הדרך העיקריות הן:

#9 יצירתיות מהצד המבצע – המהנדס!

מתכננים רבים נוטים לחשוב שכל התכנון מתבסס על תוכנת המחשב. זה נכון שרוב העבודה מתבצעת במידול תלת מימדי מקצועי, אבל בסופו של דבר אין יותר טוב מלחוש את המוצר באופן מעשי ולבדוק את האפשרויות השונות בפועל (פיזית) לפני שרצים למדל מוצר.

איש צוות שמתכנן או מפתח מוצר חייב לבוא עם רק טכני ועם "ידיים טובות". זה כלל הכרחי מאד בכדי להיות חופשי ועצמאי בתהליך, ליצור יש מאין ולבדוק טוב האם לרעיון יש ביסוס עוד לפני התכנון והמידול שלו.

חברת הנדסה שלוקחת על עצמה לפתח מוצרים ומכונות חייבת שתהיה לה סדנה מסודרת בה יוכלו המהנדסים שלה "להשתולל" ולהתנסות. מה גם שיש לזה ערך בשלבים מתקדמים יותר של הרכבות המוצר או המכונה, הבדיקות שצריך לעשות וכולי.

#10 ניהול פרויקט מקצועי

אחרון (לעת עתה) הוא התייחסות לניהול פרויקט מקצועי. תהליך פיתוח מוצר מבוצע ברוב המקרים על ידי יותר מגורם אחד. בין אם מדובר בצוות מהנדסי מכונות או שילוב של מספר דיסציפלינות שונות, ניהול הפרויקט חייב להיות מבוקר ומקצועי.

הניהול צריך להתבצע על ידי מנהל פרויקט אשר יודע ומכיר את הדיסציפלינות השונות לרוחב ולעומק. אין די בלהכיר את התחומים על קצה המזלג בלבד. חובתו של מנהל פרויקט מקצועי היא לדעת בכל שלב מה מצב הפרויקט, האם עומדים ביעדים שהוגדרו, האם כל אחד מאנשי הצוות יודע ליישם את המוטל עליו או האם משהו חסר בשביל להצליח לסיים את הפרויקט בזמן.

ככל שלמנהל הפרויקט יש יותר ניסיון וידע כך גדל משמעותית סיכוי הפרויקט להסתיים בהצלחה. חשוב מאד להתבסס על מנהלי פרויקטים שצמחו בתוך הארגון ומכירים טוב את כל המטודות שפותחו ב"בית".

רוצים לדעת עוד על התהליכים בפיתוח מוצר הנדסי? השאירו פרטים
דברי סיכום

נאמר רבות על תהליך פיתוח מוצר הנדסי. לא מעט מומחים בחנו את העניין ופיתחו מטודות שמשמשות את כולנו עד היום.

אם ציפית לקרוא עוד מאמר משעמם על תהליך פיתוח מוצר והגעת עד לכאן, כנראה שמצאנו דרך לעניין אותך.

בחרנו להתמקד בתכונות ועקרונות חשובים שצריכים לבוא ממך כיזם ומהצוות או החברה איתה בחרת לעבוד, כי את התהליך והיסודות כולם מכירים.

עכשיו אתה יודע את הדרך להצלחה. נשאר רק ליישם.

מוכן לצאת להרפתקה חדשה כבר?

מצאת לנכון לשתף את המאמר הזה עם חברים שלך? סימן שהצלחנו! שתף אותנו אם יש לך שאלה או תהיה בנושא.