תהליך פיתוח המוצר מתחיל בנביטת הרעיון, אולם מהר מאוד אנו נתקלים בחומה הבצורה שהיא שאלת המימון וההשקעה. לא כולם יכולים להשקיע את כספם וחסכונותיהם בפיתוח מוצר שדורש, לצד ההשקעה הכספית הישירה, גם זמן ומאמץ שאינם תמיד בהישג יד. לא כולם הם גם בעלי יכולת מרשימה לגיוס מהיר של כספים בעזרת אפיקי המימון הסטנדרטיים, כדוגמת בנקים וקרנות הון סיכון, בעלי המסננות הקפדניות. משום כך, התפתחה בשנים האחרונות אופציית מימון ההמונים שצוברת פופולריות גואה. אולם מימון המונים הוא לא בהכרח פתרון מהיר וקל בשיטת "שגר ושכח". יש כמה וכמה דברים שחשוב לדעת לפני שמתחילים.

מה זה מימון המונים?

מימון המונים, או מימון המון, נקרא באנגלית Crowdfunding. שיטת המימון פשוטה למדי, ומתבססת על האפשרות לגייס תמיכה כספית בפרויקט שלנו ממספר רב מאוד של אנשים, ולמעשה מהקהל הרחב. מגייס הכספים פונה אל קהל המשתמשים הפוטנציאליים ומבקש תמיכה מראש במיזם, בין אם לשם התמיכה ובין אם בצורת רכישה מקדמית של המוצר. במקרים רבים נהוג לקבוע מדרגות קבועות של סכומים לתמיכה, כאשר בעבור כל מדרגה ניתנת תמורה שונה בהתאם לסכום שנתן התומך. כך נוצר גיוון בתמהיל התומכים, ולמעשה מתאפשר לכל אדם מן השורה לתמוך במיזם. באופן בסיסי, קמפיין מימון המונים דורש העלאת סרטון, או כל דרך פנייה אחרת, המאפשרת להציג את המוצר לקהל התומכים הפוטנציאליים, קביעת סכום הגיוס הנדרש וקביעת יעדים לקמפיין.

השחקנים המובילים במימון ההמונים בארץ ובעולם

בשל המורכבות של מימון המונים, קל יותר למעוניינים להשתמש, כמובן, באחת מבין הפלטפורמות המובילות ברשת האינטרנט המתמחות בתחום מימון ההמונים. אלו אתרים שהוקמו במיוחד על מנת לאפשר לקיים את אפשרות המימון הזאת. הפלטפורמות הגדולות בעולם הן Kickstarter (קיקסטארטר) ו – Indiegogo (אינדיגוגו). לצדן של שתי החברות הגדולות הללו, מתקיימות גם פלטפורמות ישראליות הפונות אל הקהל דובר העברית. בין האתרים המובילים בארץ ניתן למנות את Headstart (הדסטארט), Mimoona (מימונה) ו-Jumpstarter (ג'אמפסטארטר).

איך זה עובד בדיוק?

כל הפלטפורמות כולן מציעות בראש ובראשונה את מודל הגיוס שניתן לתאר במילים: "הכל או כלום". בעת יצירת עמוד הקמפיין, נדרשים היזמים לקבוע סכום יעד לגיוס, את מדרגות התמיכה המבוקשות ואת התמורות עבורן, וכמובן – את תאריך סיום הקמפיין. היזמים יקבלו את הסכום אותו גייסו אך ורק אם הגיעו בתום הקמפיין לסכום היעד שקבעו מראש (וגם את העודפים כמובן, אם ישנם). כלומר, במידה ולאחר שחלף תאריך הסיום לא נצבר הסכום המבוקש, לא יחויבו התומכים כלל על הסכום אותו נתנו למימון הפרויקט, והכל שב לקדמותו כלא היה. לצד זאת, באתרים אינדיגוגו הבינלאומי, מימונה וג'אמפסטארטר המקומיים, אפשר לבחור גם במסלול גמיש יותר, במסגרתו היזמים יקבלו לידיהם כל סכום שיצליחו לגייס עד תאריך היעד.

אז מה הכי חשוב לדעת לפני שמתחילים ובמהלך הקמפיין?

בחירת סוג הפלטפורמה

עלינו לבחור פלטפורמה המתאימה לסוג המיזם שלנו, למשל בעלת התמקדות במוצרים טכנולוגיים, ושקהל היעד שלה מתאים לכך גם כן. אם אנו מנסים לשווק מוצר טכנולוגי עדיף שלא להשקיע מאמצים דווקא בפלטפורמה שהוקמה לטובת פרויקטים אמנותיים. בנוסף, יש להקפיד ולבדוק מהן דרישות הבסיס של כל פלטפורמה, ולהיערך בהתאם. למשל, קיקסטארטר דורשת שהיזמים המתארחים באתר יהיו בעלי אזרחות אמריקאית. גם סוגי מסלולי הגיוס המוצעים הם שיקול אפשרי.

בניית אבטיפוס

זהו אחד החלקים החשובים ביותר כאשר בונים קמפיין מימון עבור מוצר פיזי מעוצב. פלטפורמות מימון ההמונים לא מאפשרות להעלות הדמיה בלבד של המוצר, ועל היזמים להראות לפחות הוכחת היתכנות עבור המוצר המתוכנן. למעשה, עליכם לשכנע מאות ואלפי משקיעים אפשריים שכדאי להם להשקיע במוצר שלכם, שהוא מסוגל לעבוד, ושהם רוצים אחד כזה. לכן, מוטב גם להציג בסרטון ההצגה את המוצר כשהוא מעוצב. לא תמיד ניתן לפתח בזמן קצר אבטיפוס שגם עובד וגם מעוצב לעילא, ובמקרים כאלה כדאי להעדיף אבטיפוס מתפקד לצד הצגת החזון העיצובי עבור המוצר המוגמר. למראה ולפונקציונליות של המוצר אין תחליף בשכנוע התומכים הפוטנציאליים לרכוש את המוצר מראש.

סרטון הצגת המוצר

הסרטון בו יוצג אב הטיפוס של המוצר הוא חלון הראווה של הקמפיין, ולרוב הוא החלק הראשון בקמפיין אליו ייחשפו התומכים הפוטנציאליים. על כן חשוב שייראה מקצועי וברור, ולא מאולתר. כדאי לפנות לחברה המתמחה בהפקת סרטונים לקבלת רושם טוב במיוחד.

יחסי הציבור

העלאת הקמפיין ופתיחתו לקהל הרחב היא לא הצעד האחרון בסיפור. על מנת להצליח לגייס את הכסף נדרש תפעול יחצ"ני שוטף על מנת שהמיזם יוכל להגיע לקהל היעד שלו, למשוך תומכים פוטנציאליים מרחבי רשת האינטרנט וליצור את הבאזז סביבו. כל אלו לא מבטיחים הצלחה, אבל הם צעד הכרחי בדרך אליה. בנוסף, חשוב לשמור על קשר שוטף עם התומכים בפרויקט, לענות על שאלות המתעניינים, ובקיצור לתחזק את הקמפיין מסביב לשעון. גם לשם כך עדיף לפנות לחברה המתמחה בניהול קמפיינים מסוג זה.

לסיכום,

מימון המונים זו דרך מצוינת לגיוס כספים ומיועדת ליזמים עם רעיונות חדשניים ואפילו לחברות שמעוניינות לבדוק איך השוק מגיב למוצר. יזם, שלא ידע איך להוביל את הרעיון למימוש, יכול בדרך זו לגייס כסף ולהגשים חלום. לא סתם השוק של מימון ההמונים נאמד כבר במיליארדים וגדל בכל שנה בעשרות אחוזים. עם זאת, חשוב להבין שקמפיין מימון ההמונים שלכם דורש הכנה ומחשבה מראש. חשוב לשים לב לנקודות אלו, ולא מזיק ואף רצוי להיעזר בשירותיהם של חברות מקצועיות שילווה את הקמפיין מתחילת הפיתוח וייצור האב טיפוס הראשון להצגה, דרך הקמפיין וגיוס הכספים ועד לייצורו ואספקתו לרוכשים.