מאמרים

מודל התכנותי

מודל התכנותי

מודל התכנותי של מוצר.

תהליך פיתוח מוצר הינו תהליך רב-שלבי, כאשר כל שלב נבנה ונסמך על מסקנות השלב הקודם לו. תהליך פיתוח המוצר דורש חקר השוק, ניתוח ופירוק תהליכי הייצור, תכנון טכנולוגי ועוד.

תכנון נכון של התהליך מהשלב הראשוני ועד הסופי, ניתוח והבנה מוקדמת של נקודות התורפה והמכשולים הצפויים בדרך והערכות מוקדמת למתן פתרונות לבעיות אלו, הם פעמים רבות מה שמבדיל בין מוצר הזוכה להצלחה שיווקית וכלכלית לבין מוצר הנגנז בדרך בשל בעיות תכנון, טכנולוגיה או עלויות.

בתהליך פיתוח מוצר יש לבחון הן פרמטרים ברמת השוק; האם יש ערך מוסף במוצר, האם יש לו יתרון על פני המתחרים והאם הצרכנים הפרטיים ובעיקר חברות מובילות בשוק יכולות להוות לקוח פוטנציאלי של המוצר וכדומה, והן פרמטרים מההיבט הטכנולוגי; האם המוצר ניתן ליישום עם הטכנולוגיה הקיימת כיום או שיש לפתח עבורו טכנולוגיה חדשה, האם קיימים בשוק החומרים והמרכיבים הנדרשים לייצורו ומהן העלויות הנגזרות מן הדרישות המכאניות של ייצור המוצר.

מעוניינים בייעוץ או בהתחלת פרויקט? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מודל התכנותי מטרתו לוודא כי יישום הרעיון אפשרי והוא דרוש במוצרים המאופיינים במנגנונים מכאניים ואלקטרו-מכאניים, בהם עלול להיווצר מצב בו רעיון מסוים נראה אפשרי ליישום ברמה התאורטית אך בשלב המעשי אינו אפשרי.

ארבעת שלבי המודל ההתכנותי מאפשרים לייזם לבחון בצורה מדוייקת ולאבחן כבר בשלבים הראשונים של הפיתוח את אפשרות היישום של המוצר. מהן הדרישות המכאניות והטכנולוגיות הנדרשות לייצורו, מהן הבעיות שעלולות להתעורר בשלבי הפיתוח ומהן עלויות הייצור הצפויות.

ארבעת השלבים של מודל התכנותי:

1. מחקר ראשוני

המחקר הראשוני כולל את אפיון המוצר והשוק אליו הוא מיועד. בתהליך האפיון הראשוני נבחנים ההיבטים השונים המגדירים את המוצר, השימושים שלו והייעוד שלו. אפיון זה כולל מגוון פרמטרים המפרקים את המוצר לפרטיו וכוללים: הגדרת הייעוד של המוצר וקביעת קהל היעד, זיהוי פונקציות חשובות במוצר (ניידות/נייחות, ממשק משתמש, אכסנה וכדומה,) בחינת מבנה המוצר (עמידות מכאנית, מנגנונים, חומרים וכדומה), דרישות הייצור, הרכבה ושינוע, בחינת המוצרים המתחרים בשוק ומאפיינים נוספים.

2. פיתוח קונספט ראשוני

לאחר המחקר הראשוני והאפיון, ניתן לפתח קונספט ראשוני שעיקרו פיתוח מנגנון הפעולה של המוצר. בשלב זה מתוכנן המבנה הכללי של המנגנון המציג באמצעות סקיצות והדמיות ממוחשבות את מנגנון הפעולה של המוצר ואת מבנה מעטפת המנגנון, בנוסף להגדרת חומרים כללית (פלסטיק, מתכת, עץ וכו') והגדרה כללית של טכנולוגיית הייצור. לאחר סיום שלב פיתוח הקונספט הראשוני, כאשר מנגנון הפעולה של המוצר כבר נקבע והוגדר, ניתן לעבור לשלב פיתוח קונספט מפורט.

3. פיתוח קונפסט מפורט

בשלב זה נעשה תכנון מפורט של מנגנון הפעולה של המוצר ממנו ניתן יהיה לבנות דגם התכנותי. מנגנון הפעולה מפורק לחלקים המרכיבים אותו, תוך בחירת חלקים סטנדרטיים לשימוש והגדרת חלקים הדורשים תכנון, כאשר כל חלק הדורש תכנון נבחן ומוגדר מבחינת גודל, עובי, חוזק, משקל וכדומה. זה השלב בו אותם חלקים שהופיעו בהדמיות הממוחשבות הופכים למרכיבים ממשיים, ונעשית אינטגרציה בין כל החלקים.

4. בניית דגם התכנותי

שלב זה הינו שלב בחינת הקונספט והוא מציג דגם פשוט וראשוני הבוחן את הטכנולוגיה/מנגנון שפותחו עבור המוצר. חלקי מנגנון הפעולה שהוגדרו בשלב פיתוח הקונספט המפורט מורכבים לכדי דגם התכנותי הבוחן את ההתכנות הטכנולוגית של מנגנון הפעולה. בעזרת הדגם ניתן לזהות בעיות ושיפורים נדרשים, לבחון האם מנגנון הפעולה עונה על הדרישות שהוגדרו עבורו בשלב האפיון הראשוני, והאם ניתן לייצר את המוצר בעלויות ייצור אטרקטיביות.

מאמרים קשורים